Що потрібно знати про імунітет

Опубликовано admin - пт, 04/10/2020 - 18:36
naturelle

Імунітет- це здатність людського організму боротися з негативним впливом мікроорганізмів, будь-то віруси, бактерії, паразити, молекули токсинів.

Існує вроджений і набутий імунітет.

Вроджений імунітет це природна, еволюційно сформована резистентність організму по відношенню до патогенних агентів.

Набутий імунітет – здатність організму знешкоджувати чужорідні і потенційно небезпечні мікроорганізми і молекули токсинів, які раніше вже потрапляли в організм і з якими він «знайомий». Це результат роботи лімфоцитів - клітин, розташованих по всьому організму.   У залежності від функцій лімфоцитів, специфічний імунітет поділяють на гуморальний і клітинний. В – лімфоцити відповідальні за гуморальний, а Т-лімфоцити - за клітинний імунітет.

Набутий імунітет має два види: активний і пасивний.

Активний імунітет виникає внаслідок перенесених інфекційних хвороб, а також після введення в організм вакцин і зберігається впродовж десятків років.

Пасивно набутий імунітет формується при передачі антитіл від матері до плоду через плаценту або грудне молоко і забезпечує впродовж декількох місяців несприйнятливість новонароджених до деяких інфекційних захворювань. Такий імунітет можна створити і штучно шляхом введення в організм сироваток.

У перші місяці життя дитини її захисні реакції функціонують виключно за рахунок вродженого імунітету. Пізніше активуються лімфоцити та набутий імунітет для повноцінної роботи якого запускається складний механізм міжклітинної взаємодії, що призводить до розпізнавання, знешкодження та нейтралізації чужорідних агентів.

Наша імунна система завжди повинна бути готова до відповіді на виклик.

Захисна реакція особливо важлива та необхідна для здоров'я і повноцінного розвитку дітей. Імунітет дитини повинен захищати її від усіх видів вірусних інфекцій. Повинен, але не завжди це так. Імунна система може слабшати під впливом негативних чинників.

Зокрема, негативно впливають на імунний статус організму порушення режиму сну і відпочинку, недостатнє фізичне навантаження, незбалансований раціон харчування з низьким вмістом білка, а також дефіцит у раціоні фруктів і овочів, вітамінів А, С, Е, Д, β-каротину, есенціальних мікроелементів (цинку, заліза, селену, йоду), поліненасичених жирних кислот. Також негативно впливають на формування імунітету хронічні захворювання органів травлення, інфекційні хвороби в анамнезі, прийом антибактеріальних препаратів, дисбактеріоз мікрофлори кишківника.

Доведено, що недостатнє вживання білка знижує синтез антитіл. Нестача йоду зменшує ефективність роботи компонентів антиоксидантного захисту (вітаміни А, Е, цинк, селен таін.).

Дефіцит у раціоні поліненасичених жирних кислот, вітамінів А, С, β-каротину та цинку супроводжується порушеннями в усіх ланках імунної відповіді.

Як прийняти рішення про прийом імунних препаратів?

Організм людини мудрий і не варто йому заважати, якщо він справляється з проблемою. Принцип «не нашкодити» - перше золоте правило.

Важливо пам'ятати: під час хвороби вже запізно, а іноді й небезпечно приймати імуностимулюючі препарати. Вони важливі на етапі профілактики, зокрема для дитячого організму, що сприяє підвищенню його опірності по відношенню до вірусів та інфекцій.

Необхідно навчитися ідентифікувати ознаки ослаблення імунітету і зниження захисних сил організму дитини.

Ознаки ослаблення імунітету: хронічна втома, яка може супроводжуватися порушенням сну, часті інфекційні захворювання, загострення хронічних хвороб.

У цих випадках важлива консультація з імунологом, а імунограма допоможе розібратися з причинами збою і призначити адекватну імунотерапію.

Як підвищити імунітет?

По-перше, дотримуватись здорового способу життя:

регулярні фізичні навантаження, збалансований раціон і оптимальний режим харчування, достатня тривалість сну та відпочинку, виконання правил особистої гігієни.

Велике значення для імунітету має здоровий кишківник, підтримання оптимального якісного і кількісного складу його мікрофлори.

Умовно, в імунній системі шлунково-кишкового тракту можна виділити індуктивну і ефекторну частини. Перша складається з пеєрових бляшок, апендикса та регіональних лімфовузлів, а друга - з власної пластинки таепітеліальних клітин слизової оболонки кишківника.

В індуктивній зоні відбуваєтьс ярозпізнавання, презентація антигену і формування популяції антигенспецифічних лімфоцитів, в ефекторній зоні - синтез антитіл В-лімфоцитами, цитокінів моноцитами і макрофагами.

Підтримуючи здоров'я кишківника та здорову мікрофлору, ми забезпечуємо високий імунний статус. У період ГРВІ, при прийомі антибіотиків та інших ліків слід одночасно застосовувати препарати, щомістять пребіотики і пробіотики, які сприяють розвитку власної корисної мікрофлори і як наслідок -  зміцненню імунітету і видужанню.

Іноді виникає плутанина в термінах.

Пробіотики (від англійського Probiotics) – це живімі кроорганізми / мікрокультури, які містяться в деяких продуктах та дієтичних добавках, приймаються з метою профілактики або лікування.

Пребіотики - це харчові волокна, які надходять в організм людини разом з їжею, не перетравлюються у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, а розщеплюються корисними бактеріями, присутніми в товстій кишці, що стимулює розвиток необхідної для організму мікрофлори. Пребіотики не є джерелом енергії для клітин кишківника, але вони сприяють розвитку окремих корисних мікроорганізмів, що підтримують його здоров'я.

У нашій країні пробіотики часто призначаються для відновлення мікрофлори вже після прийому антибактеріальних препаратів. Водночас прогресивна медицина відносить їх до імуномодуляторів. Невипадково в аптеках Західної Європи пробіотики розташовуються не серед препаратів для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, а займають почесне місце на полиці засобів для підвищення імунітету.

Засоби підтримки.

Серед засобів для зміцнення імунітету добре себе зарекомендували натуральні препарати на рослинній основі, наприклад, екстракти насіння грейпфрута, адаптогенні рослини, такі як женьшень, елеутерокок, родіола, препарати ехінацеї.

Високу ефективність щодо впливу на імунітет довели препарати з хемотипованими ефірними оліями (равінсари, евкаліпта кулястого, чайного дерева, чебрецю). Потрібно зауважити, що ефірні олії безпечні для прийому з 14-річноговіку.

За сучасних умов мегаполісів, діти піддаються негативному впливу величезної кількості шкідливих чинників. Профілактика захворювань багато в чому залежить від своєчасної та адекватної підтримки імунної системи дитячого організму.У звязку з цим, вкрай важливо, щоб батьки пам'ятали про це і докладали всіх зусиль щодо зміцнення імунітету дитини.

 

Велика подяка за експертну консультацию в підготовці статті Володимиру Янчуку, лікарю -терапевту (м.Чернівці)

Теги

категория