Сон, рекомендації.

Опубликовано admin - сб, 08/08/2020 - 01:59
сон, рекомендации

Скільки часу має спати дитина? Чим загрожують порушення сну? Чому дитина погано спить вночі та що з цим робити? Як правильно організувати для немовляти місце для сну?

Такі непрості питання турбують більшість молодих батьків в усіх країнах світу. Спробуємо розібратись разом.

Сон – це періодична зміна станів, які проявляються змінами активності головного мозку та реакцій на подразники.

Циклічність змін станів організму починає формуватися вже під час внутрішньоутробного розвитку. За регуляцію циркадних ритмів у мозку відповідає формація, що має назву супрахіазматичне ядро гіпоталамуса, воно формується на 15-16 тижні гестації та продовжує розвиватись після народження дитини. На 20-22 тижні внутрішньоутробного розвиту вже можливо виявити певні циркадні ритми у роботі серцево-судинної системі та у руховій активності плода. Цікаво, що вони мають залежність від світлої чи темної пори доби. Але цей зв’язок виникає через вплив мелатоніну та глюкокортикостероїдів які отримує плід від матері. Таким чином, негативні впливи на організм вагітної, які призводять до гормональних змін, невідповідний режим сну, можуть порушувати формування циркадних ритмів плода і в подальшому - дитини. Саме тому піклування про здоровий сон немовляти починається ще під час його перебування в утробі матері. Там дитина безперервно знаходиться у стані сну завдяки біологічно активним речовина, які отримує через плаценту. І народження супроводжується першим справжнім пробудженням. Але вже з 38 тижня можна виділяти циклічну зміну станів «активного» та «спокійного» сну. Процеси в нервовій системі плода та немовляти під час сну відрізняються від таких у дорослих, тому замість звичних термінів «фаза повільного сну» та «фаза швидкого сну», застосовують інші терміни: «спокійний сон» і «активний сон» відповідно. Сон новонародженого має важливу роль для забезпечення пластичності мозку, росту і розвитку його структур та консолідації пам’яті. Особливе значення мають так звані процеси ендогенної стимуляції, які відбуваються під час фази активного сну і забезпечують диференціацію нервових клітин, формування нових нейронних сполучень, формування когнітивних здібностей тощо. Періоди активного сну у немовляти часто супроводжуються руховою активність, такою як рухи пальців і кінцівок, смоктальні рухи, гримаси, плач та хникання, порушення ритму дихання. Така рухова активність характерна для фази активного сну і не свідчить, про те що дитина прокинулась. У новонародженого активний сон переважає в загальній структурі сну, але протягом першого року життя його доля зменшується. В кінці першого року сон дитини чітко диференціюється на фазу швидкого сну та фазу повільного сну як у дорослих, але його структура та тривалість відрізняються та будуть змінюватись ще тривалий час.

Завдання батьків - правильно організувати сон немовляти, забезпечити йому комфорт та безпеку. Ми рекомендуємо дотримуйтесь наступних порад:

 • Використовуйте для сну виключно положення на спині (навіть для денного відпочинку). Якщо ви побачили, що дитина перевернулась на живіт варто повернути її в положення на спині. Пам’ятайте, що положення на боку є небезпечним, оскільки дитина може раптово перевернутись на живіт.
 • Уникайте перегрівання, оптимальна температура для доношеної новонародженої дитини 18-20 оС, для недоношеного немовляти – 25оС.
 • Одягайте дитину відповідно до пори року, надавайте перевагу легкому, повітряпроникному одягу, обов’язково без зав’язок, а краще - в спеціальному спальному мішку.
 • Не використовуйте подушки або ковдри, не залишайте в ліжечку м’які іграшки.
 • Використовуйте пустушку.
 • У кімнаті не має бути запаху тютюну або інших подразнюючих запахів.
 • Ліжко має бути просторим, з можливістю для руху.
 • Добре якщо дитина спить в одній кімнаті з батьками, але не в одному ліжку.
 • Якщо треба покласти дитину спати в іншій кімнаті, варто перенести туди ліжечко.

Протягом кількох тижнів після народження, сон дитини не має чіткої кореляції з часом доби. Це відбувається через припинення прямого впливу гормонів матері та незрілість власних хроно-біологічних механізмів. Тривалість повноцінного сну залежить від віку, індивідуальних особливостей дитини та обставин. Так, 4-місячний малюк може спати від 12 до 18 годин, що відповідає його фізіологічній потребі.

Скільки дитина має спати залежно від віку:

Вік дитини

Тривалість сну (ч)

Новонароджений

18 +/-2

1,5 міс

16+/-1

4 міс

15+/-3

6 міс

15+/-2

9 міс

14+/-2

1 р

13+/-1

2 р

13+/-1

3 р

12+/-1

4-5

11+/-2

10 р

10+/-2

 

Якщо у вас є побоювання, що ваша дитина мало спить, радимо вести протягом  3х тижнів своєрідний «щоденник сну». Кожного дня записуйте за якої до якої години триває сон, як часто прокидається і які причини були для цього (шум, світло тощо). Малюки та маленькі діти (інколи до 5 років) регулярно прокидаються вночі, подекуди кілька разів, що пов’язано зі зміною фаз сну. Це нормально і не є ознакою хвороби. Є кілька порад, як поводитись, коли немовля або маленька дитина прокидається під час сну:

 • Не діставайте дитину з ліжечка без необхідності.
 • Уникайте яскравого світла, використовуйте лише заспокійливі слова та знайомі ритуали (певна пісня або історія, яку слухає дитина під час засинання).
 • Використовуйте пустушку або іншу снодійну допомогу (м’яка іграшка, безпечна річ із запахом мами).
 • Якщо голод або спрага не є причиною, не спонукайте до їжі або до пиття.
 • Міняйте підгузки при приглушеному світлі та в спокійній атмосфері.
 • Не звертайте увагу на незначні ворушіння дитини, зайва увага може порушувати сон.

Щоб уникнути у маленької дитини тривалого засинання та частих пробуджень під час сну, радимо дотримуватись певних правил.

 1. Намагайтеся дотримуватися режиму сну – прокидайтеся і лягайте спати приблизно в один і той же час.
 2. Засинанню сприяють так звані ритуали, тобто регулярні заходи у вигляді читання книжок, колискові, заспокійлива музика тощо.
 3. Не робіть порядок сну примусовим. Відхід до сну повинен бути спокійним і не представляти покарання.
 4. Ліжко має бути тільки для сну. У ліжку діти не повинні ні читати, ні грати, ні дивитись телевізор.
 5. Прийом їжі має бути «не важким» і не повинен бути безпосередньо перед самим сном. Легка їжа діє розслаблююче та сприяє швидкому засинанню.
 6. Не рекомендується за 3 години до сну займатися активними видами спорту, гратися в ігри на комп’ютері, смартфоні, переглядати телевізор.
 7. Довкілля має спонукати до сну – необхідно ліквідувати або зменшити дратівливі джерела світла, гучні звуки та екстремальну температуру у спальній кімнаті.

Матеріал підготовлено на основі рекомендацій завідуючої кабінету «Комплексного нейромоніторингу з дитячою лабораторією сну» відділення інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей НДСЛ «ОХМАТДИТ» м. Київ, Костюкової Дар’ї Миколаївни.

категория